Ułatwienia dostępu

Skip to main content
koncert plakat

Koncert pieśni pasyjnych

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.16″ global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”4.16″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.16″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text _builder_version=”4.16″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”]

Powiatowy Instytut Kultury zaprasza 10 kwietnia na koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu Basi Pospieszalskiej (śpiew) i Joachima Mencla (lira korbowa). Wydarzenie inauguruje muzyczny cykl PIK „Cztery pory roku” .

Kościół katolicki w Polsce stworzył niezwykłe bogactwo pieśni pasyjnych. Piękne dziedzictwo tej pobożności, przetrwało przez pokolenia i żyje również w muzyce młodych jazzmanów. Dla ludzi różnych pokoleń treść pieśni jest źródłem duchowego ćwiczenia, zaś melodie, wspaniałą muzyczną inspiracją. Trudno o lepsze miejsce dla tego rodzaju muzyki niż kościół.

Zapraszamy więc do świątyni Matki Boskiej Częstochowskiej w Pelagowie- Trablicach. O godz. 17 rozpocznie się msza św. i koncert.

Basia debiutowała w wieku 7 lat śpiewając solo na rodzinnej płycie Pospieszalskich z kolędami „Najcieplejsze święta”. Po latach gry na skrzypcach odkryła, że prawdziwym jej powołaniem jest śpiew. Mając 13 lat stwierdziła, że liczy się tylko jazz. To nie przeszkadzało Basi Pospieszalskiej, by potem, poświęcić się bez reszty, tradycyjnej muzyce polskiej wsi, ludowym tańcom i śpiewaniu białym głosem. Uzyskała licencjat na Akademii Muzycznej w Gdańsku, a obecnie studiuje filozofię na Uniwersytecie Gdańskim.

Solistce towarzyszyć będzie wybitny muzyk – Joachim Mencel. To  pianista, kompozytor, producent muzyczny, prekursor wykonywania współczesnego jazzu na lirze korbowej, dr hab. profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, odznaczony m. in. Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nazywany „romantykiem polskiej pianistyki jazzowej”. Ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Grał m. in. w zespołach Janusza Muniaka czy Nigela Kennedy’ego. Mencel jest także cenionym aranżerem muzyki wokalnej, pisał i aranżował piosenki dla Ewy Bem, Mieczysława Szcześniaka czy Anny Marii Jopek oraz autorem kantaty jazzowej na chór, orkiestrę i solistów „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, a także muzyki do filmów, spektakli baletowych i pantomimy. Muzyk koncertował w wielu krajach Europy, Ameryki, Afryki i Azji.

Koncert pieśni pasyjnych w Pelagowie inauguruje nowy cykl działań Powiatowego Instytutu Kultury, tym razem muzyczny – „Cztery Poru Roku”. W jego ramach, razem z Diecezjalną Komisją ds. Śpiewu i Muzyki Kościelnej Diecezji Radomskiej będziemy zapraszali na koncerty w kościołach Powiatu Radomskiego.

Patronat nad cyklem „Cztery Pory Roku” objęli: JE. ks. bp ordynariusz radomski Marek Solarczyk i starosta radomski Waldemar Trelka.

Podczas koncertu Caritas Diecezji Radomskiej prowadzić będzie zbiórkę na rzecz Ukrainy. 

Za gościnę 10 kwietnia , serdecznie dziękujemy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Pelagowie i ks. proboszczowi Janowi Podsiadło.         

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.16.0″ _module_preset=”default”][et_pb_column _builder_version=”4.16.0″ _module_preset=”default” type=”4_4″][et_pb_gallery _builder_version=”4.16.0″ _module_preset=”default” gallery_ids=”2591,2593″ show_title_and_caption=”off” show_pagination=”off” box_shadow_style_image=”preset2″ hover_enabled=”0″ sticky_enabled=”0″][/et_pb_gallery][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.