Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Kowala challenge – muzycznie

7 września 2023

„KOWALA CHALLENGE” to także sporo muzyki. Już do drogi zbierają się „Mejszagolanki” czyli Polski zespół z Litwy, z rejonu wileńskiego. Zabrzmi i Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Obrony Terytorialnej.

Piknik historyczny „Kowala Challenge” ku czci Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury na który zapraszamy razem z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie 9 września to impreza jakiej jeszcze w regionie nie było! W przededniu katastrofy w 1932 r. w której zginęli słynni piloci przypomnimy o ich dokonaniach, historii przedwojennego polskiego lotnictwa. Zaczynamy o godz. 15 w sobotę (9 września) od złożenia kwiatów pod pomnikiem w Kowali upamiętniającym Żwirki i Figurę, prawdopodobnie pierwszym pomnikiem jaki powstał dla nich w Polsce.

Przypomnijmy, na „Kowala Challenge” będą wystawy, prezentacje, konkursy, fotoplastykon, zabawy i animacje dla dzieci, stoisko Lotniczej Akademii Wojskowej, liczne atrakcje Mobilne Muzeum Rowerów i nie tylko. Sprzęt zaprezentuje oraz polata, jeśli warunki pogodowe na to pozwolą – Radomskie Stowarzyszenie Paralotniowe. Czekamy też na pokaz balonu i opowieści o tym rodzaju latania.

Smakołyki zapewniaja: KGW Ludwinianki i Kotarwiczanki.

Żaden festyn nie objedzie się jednak bez muzyki. Zaczniemy od koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Obrony Terytorialnej. Skoro zaś będziemy mówić o historiach z międzywojnia to w muzyczne klimaty tamtych lat wprowadzi nas „Odlotowe Trio”. Na koniec zaś potańcówka na dechach przy muzyce kapeli Henryka Gwiazdy.

Najdalej mają do nas „Mejszagolanki”. Przyjadą z Mejszagoły w rejonie wileńskim na Litwie, wiec już gotowe są do drogi i niebawem ruszają.

Zespół koncertuje już ponad 25 lat (w grudniu 2022 r. grupa obchodziła jubileusz). Przez cały ten czas grupa tworzona przez Polaków cieszy serca tam zamieszkałych rodaków wykonując utwory tradycyjne z wileńszczyzny, ale i te śpiewane w Polsce, stanowią część naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego.

„Kowala Challenge” – 9 września, godz. 15 – 19, wstęp wolny.

Patronat honorowy: Waldemar Trelka – starosta radomski, senator Wojciech Skurkiewicz.

Zapraszamy na mocno odlotową imprezę