Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Literacko w Zakrzewie

5 marca 2024

Jan Skalik autor książek wspomnieniowych o Radomiu i regionie był dziś gościem Powiatowego Biura Literackiego. Uroczych gawęd prof. Skalika słuchaliśmy w Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzewie.

Na początku nie było lekko – groźna choroba, zaraz potem poważny wypadek – tak wyglądało wojenne i powojenne dzieciństwo Jana Skalika spędzone w gminie Zakrzew, od opowieści o którym zaczęliśmy. Dalej było już lepiej, choć – jak utrzymywał profesor – wszystko i tak było dziełem przypadku: szkoła garbarska w Radomiu, studia we Wrocławiu. Także dwie książki: “Podróże w przeszłość” i „Mała Ojczyzna. Opowiadania o Ziemi Radomskiej i jej mieszkańcach”.

Pierwszą książkę napisałem, gdy przeszedłem na emeryturę z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, w wieku 70 lat. Powstała w ciągu dwu tygodni, na wczasach we Włoszech. Sporo osób się potem na mnie obraziło, że coś tam nie tak o nich napisałem. Druga, w pociągach, bo jednak w pociągu człowiek się nudzi i chciałem temu przeciwdziałać – mówił Gość Powiatowego Biura Literackiego.

Wspomnienia płynęły wartkim strumieniem, a prof. Skalik okazał się wyśmienitym gawędziarzem. Wyśmienicie rysował obrazki z dawnych czasów, a słuchacze, którzy szczelnie wypełnili salę bibiolteki, siedzieli jak zaczarowani. A dowiedzieć się można było choćby i tego, że Halloween wymyślono w Cerekwi 😀. I tak płynęły godzina za godziną. Aż szkoda było kończyć…

Spotkanie prowadził Marcin Kępa, regionalista radomski, pisarz.

Niestety, nakłady książek prof. Skalika, już się wyczerpały. “Mała Ojczyzna. Opowiadania o Ziemi Radomskiej i jej mieszkańcach” Autor udostępnia nam wersję pdf. Do poczytania na www.pik.radom.pl i na stronie biblioteki w Zakrzewie.

Honorowy patronat nad Powiatowym Biurem Literackim sprawuje Waldemar Trelka – starosta radomski. Dziękujemy.

Z okazji przybycia Powiatowego Biura Literackiego do Zakrzewa powstała mini wystawa z archiwalnych zdjęć prof. Skalika. Warto też w bibliotece w Zakrzewie odwiedzić prezentację “Gdzie dziewczęta z tamtych lat…”, która biblioteka przygotowała z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet. Zdjęcia wybrano z albumów rodzinnych mieszkańców gminy Zakrzew.

Brawo dla biblioteki, współorganizatora dzisiejszego spotkania, za wystawy też!!!