Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Mazowszany/Jedlnia

26 marca 2024

Plenerowe opowieści o tym co najważniejsze czyli historii Polski zagościły w nowych lokalizacjach Powiat Radomski.

Na wiosnę w naszych “Galeriach na Płocie” trochę zmian. Przed PIK, zapraszamy na wystawę o księdzu Franciszku Blachnickim, a niebawem w Jastrzębi prezentacja o Romanie Dmowskim.

Z plenerowymi opowieściami o historii Polski, osobach ważnych dla naszych przeszłości, wciąż stanowiących dla nas wzór, postanowiliśmy jednak dotrzeć także do mniejszych miejscowości regionu.

Wystawa o Józefie Piłsudskim, o jego życiu, pracy i walce dla budowania wolnej Polski, zawisła właśnie przed szkołą podstawową im. Marii Konopnickiej w Mazowszanach (gmina Kowala). Ekspozycję przygotował Instytut Pamięci Narodowej.

Z kolei przed Zespołem Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jedlni (gmina Pionki) zawisła prezentacja „Miejsca pamięci Powstania Styczniowego w Powiecie Radomskim”. Zdjęcia do niej, w ramach konkursu PIK, w ubiegłym roku, wykonali sami uczniowie średnich szkół z terenu Powiatu. Warto przyjrzeć się fotografiom i ruszyć wiosną szlakiem bohaterów tego zrywu narodowego.

Tak jak w Mazowszanach, tak i w Jedlni gościmy z “Galerii na Płocie” po raz pierwszy.

Zapraszamy do zwiedzania wystaw. Za współpracę dziękujemy IPN oraz gospodarzom placówek, które udostępnieniły nam swoje ogrodzenia.