Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Mieć marzenia

18 kwietnia 2024

Każdy powinien mieć marzenia i spełniać je z każdą mocą – mówił podczas wernisażu swoich prac profesor Stanisław Baj.

Kolejna odsłona interdyscyplinarnego festiwalu ARS Moriendi już za nami. Tym razem w siedzibie Powiatowego Instytutu Kultury, w Iłży, odbyło się spotkanie oraz wernisaż prac Stanisława Baja.

Jak sam artysta przyznał podczas spotkania z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Iłży oraz Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Iłży, jego osobowość twórcza kształtowała się poprzez najbliższą rodzinę, rzekę Bug oraz wieś Dołhobrody, w której przyszedł na świat.

Rodzina stworzyła wyjątkową tożsamość i to było największą wartością, która ukształtowała mnie na przyszłość i całą moją drogę artystyczną – mówił dalej Stanisław Baj. W Jego pracach szczególne miejsce zajmuje już wspomniana rzeka Bug, którą maluje od ponad dwudziestu lat. Równie istotne w twórczości Stanisława Baja są portrety własnej matki. Powstało ich już kilkaset, które składają się na cykl „Matka”. W „Galerii na Piętrze” Powiatowego Instytutu Kultury można oglądać kilkanaście wybranych prac. Kuratorem wystawy jest Mariusz Dański.

Stanisław Baj urodził się w 1953 roku na podlaskiej wsi Dołhobrody. W 1972 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Następnie studiował malarstwo na warszawskiej ASP. Na macierzystej uczelni prowadził Pracownię Rysunku na Wydziale Malarstwa. W latach 2006 – 2013 był prorektorem do spraw dydaktycznych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W swoim dorobku artystycznym ma ponad sto wystaw indywidualnych i oraz ponad sto wystaw zbiorowych.

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. za kończenie festiwalu ARS Moriendi spotykamy się w Zakrzewie. Tam najpierw w kościele pw. Św. Jana odbędzie się koncert „Memento Mori” a później w Gminnej Bibliotece Publicznej zabrzmią bardziej taneczne rytmy „Dance Club”. Zapraszamy.

Kuratorem całego festiwalu ARS Moriendi jest Adam Strug. Patronat honorowy objął Waldemar Trelka – starosta radomski.