Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Nakarmieni sztuką

16 lutego 2024

Spotykamy się w twórczej przestrzeni Powiatowego Instytutu Kultury tylko na chwilę, ale chciałbym, aby ta chwila była dla was ważna – mówił do uczniów iłżeckich szkół kurator wystawy Norbert Jastalski.

Nazwisko Brzechwa kojarzą wszyscy. Kto bowiem nie czytał, bądź nie oglądał „Akademii Pana Kleksa”, nie uśmiechał się do słów wiersza „Na straganie”, czy „Na wyspach Bergamutach”? Oczywiście te dzieła to zasługa Jana. Ale czym zajmuje się Krystyna Brzechwa, córka Jana? Tu odpowiedź nie jest już tak oczywista.

Tymczasem Krystyna Brzechwa to doskonale znana postać w świecie sztuki. Zajmuje się malarstwem olejnym, rysunkiem i ilustracją. W połowie stycznia w „Galerii na piętrze” Powiatowego Instytutu Kultury odbył się wernisaż Jej rysunków. Zaprezentowaliśmy dwadzieścia prac artystki, które wykonała na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Najstarsze powstały jeszcze w latach sześćdziesiątych. Te najnowsze to już dwudziesty pierwszy wiek.

Jak zaznaczył kurator wystawy Norbert Jastalski, nie jest to sztuka łatwa w odbiorze. Jednak mocno kontrastowe, czarno białe rysunki przemawiają do każdego uczestnika, a czasami sprawiają wrażenie, że wychodzą poza ramy obrazu.

W piątek, 16 lutego w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie uczestniczyli uczniowie z miejscowej Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłży. Dzień wcześniej ze sztuką Krystyny zapoznali się uczniowie Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Iłży.

– Spotykacie się tu ze sztuką wysoką, wyjątkową a nawet magiczną. W niektórych pracach możemy dostrzec artystyczną bajkowość ponieważ Krystyna ilustrowała twórczość swojego taty Jana a z kolei w innych pracach być może dostrzeżemy trochę tajemnicze zakamarki naszej egzystencji – mówił do uczniów Norbert Jastalski. Ponadto wyjątkowość tych prac polega również na tym, że do każdego rysunku możemy dopisać swoją własną historię. Jesteśmy więc ograniczeni tylko ramami swojej wyobraźni. Dzięki temu tworzy się wyjątkowa i indywidualna więź pomiędzy artystą a odbiorcą sztuki, a przecież taka bezpośrednia relacja nadaje sens pracy każdego twórcy.

Już w najbliższą niedzielę, 18.02.2024 – ostatnie oprowadzanie kuratorskie po wystawie Krystyny Brzechwy. Oczywiście o twórczości artystki będzie opowiadał Norbert Jastalski. Czekamy od 15.30 do 17.30. Zapraszamy. Wstęp wolny.

Honorowy patronat nad wystawą sprawuje Waldemar Trelka – starosta radomski.