Ułatwienia dostępu

Skip to main content
narodowe czytanie - Skaryszew

Narodowe czytanie

plakat - Narodowe czytanie w Skaryszewie

Powiatowy Instytut Kultury oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Skaryszewie i Stowarzyszenie Zabiegany Skaryszew zapraszają 4 września na godz. 17 do remizy w Skaryszewie na wspólne czytanie „Moralności Pani Dulskiej”.

Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta RP odbywa się już po raz 10. – To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło – pisze w specjalnym liście z okazji akcji Prezydent RP Andrzej Duda. – Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – przypomina Prezydent.

„Moralność…” Gabriela Zapolska napisała w 1906 r. Akcja utworu rozgrywa się na początku XX wieku we Lwowie (bądź w Krakowie – w zależności od adaptacji), w salonie państwa Dulskich. Główna bohaterka – Aniela Dulska – jest postacią obłudną, dwulicową, fałszywą, chciwą, nie potrafi okazać życzliwości, gardzi ludźmi biednymi, słabymi i wrażliwymi. Wszystko co robi, robi na pokaz. Przymyka oko na romans jej syna z Hanką, aby tylko ten nie włóczył się nocami po lokalach. Problem pojawia się, gdy Hanka zachodzi w ciążę.

OSP w Skaryszewie świętuje w tym rok 110. rocznicę powstania. Czytanie w remizie, przypomina, że straż zawsze nie tylko broniła domów i życia ludzi przed pożarami, ale włączała się również w życie społeczne i kulturalne miasteczka. To właśnie w dawnej remizie w Skaryszewie odbywały się przed laty pierwsze przedstawienia teatralne.

Patronat nad czytaniem w Skaryszewie sprawuje także Waldemar Trelka, starosta radomski.

Za projekt plakatu dziękujemy partnerom akcji ze Skaryszewa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.