Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Nowe wystawy

20 grudnia 2023

Nowe wystawy w „Galeriach na Płocie”. Tuż przed świętami nowe wystawy zagościły w „Ogrodzie z Historią” w Jedlni – Letnisku u Państwa Chrzanowskich oraz w naszej siedzibie PIK w Iłży.

Z wystawami plenerowymi na terenie Powiatu Radomskiego debiutowaliśmy jesienią 2021 roku. Od dwóch lat nieustannie wędrujemy prezentując ciekawe, często zaskakujące wydarzenia z naszej bogatej przeszłości. Tym razem nowe ekspozycje „Galerii na Płocie” trafiły do „Ogrodu z Historią” w Jedlni Letnisku oraz przed naszą siedzibę PIK w Iłży.

W Jedlni Letnisku na ogrodzeniu posesji Państwa Chrzanowskich bohaterem wystawy jest znany przedwojenny lekkoatleta Janusz Kusociński. Ten znany w okresie międzywojennym sportowiec w swoim dorobku posiadał między innymi złoty medal mistrzostw olimpijskich z z Los Angeles, które odbyły się w 1932 roku oraz srebrny medal z I Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce z 1934 roku. Ponadto był wielokrotnym mistrzem Polski w biegach na 800, 1000, 3000 czy 10 000 metrów a także w biegach przełajowych. Jego wspaniałą karierę przerwała II Wojna Światowa. W 1940 roku został zamordowany w Palmirach.

Druga wystawa, którą można oglądać przed naszą siedzibą w Iłży związana jest z Powstaniem Styczniowym. W 2023 roku przypada sto sześćdziesiąta rocznica tego zrywu niepodległościowego. „Miejsca pamięci Powstania Styczniowego w Powiecie Radomskim” to wystawa pokonkursowa, która przedstawia historyczne miejsca odwołujące się do 1863 roku. A w naszym powiecie takich stu sześćdziesięcioletnich pomników historii nie brakuje. Wystarczy chociażby wspomnieć bitwę pod Kowalą, czy zwycięską batalię pod Jedlnią.