Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Nowe wystawy

11 października 2023

NOWE WYSTAWY w „Galeriach na Płocie”. Zapraszamy do Ogród z historią – Nadrzeczna 64 w Jedlni – Letnisku i Pionkach.

W „Ogrodzie z historią” prowadzonym przez właścicieli Rodzinę Chrzanowskich i PIK zawisła wystawa ksiądz Jan Zieja (1897 – 1991). Bohater przez całe swoje życie, niezależnie od okoliczności, pomagał najbardziej potrzebującym, wykluczonym z powodów ekonomicznych, społecznych, rasowych oraz polityczny całe życie służył ludziom. Był kapelanem podczas wojny polsko-bolszewickiej, wojny obronnej 1939 r. i Powstania Warszawskiego. Doświadczenia wojenne uczyniły go radykalnym pacyfistą szukającym nowych dróg walki ze złem i niesprawiedliwością. Jako działacz społeczny współtworzył Komitet Obrony Robotników, pierwszą jawną organizację opozycyjną, powstałą w reakcji na prześladowanie protestujących w czerwcu 1976 r., m.in. w Radomiu Robotników Ponadto podpisał „Apel do społeczeństwa polskiego”, który zainicjował działalność Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

Przy CKZiU Pionki w alei Jana Pawła II zapraszamy na ekspozycję opowiadającą o Marianie Rejewskim (1905 – 1980). Był genialnym polskim matematykiem i kryptologiem, pierwszy złamał szyfr niemieckiej Enigmy (1932). Wraz z wybitnymi matematykami: Henrykiem Zygalskim i Jerzym Różyckim opracował metody odtwarzania kluczy dziennych i udoskonalił techniki dekryptażu wojskowych depesz utajnianych systematycznie udoskonalaną Enigmą (1933−1938). Umożliwiło to odczytywanie treści tysięcy najtajniejszych depesz wojska, policji i służby bezpieczeństwa III Rzeszy Niemieckiej, co skróciło II wojnę światową oraz ocaliło życie tysięcy ludzi.

Wystawy przygotował Instytut Pamięci Narodowej.

Dziękujemy też lokalnym partnerom „Galerii na Płocie” – Rodzina Chrzanowskich herbu Suchekomnaty i pionkowskiemu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Zapraszamy do zwiedzania i poznawania w ten sposób najnowszej historii Polski.