Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Pamięć znaleziona

25 października 2023

PAMIĘĆ ZNALEZIONA – tak swoją pracę na zbiorową wystawę I Międzynarodowych Konfrontacji Graficznych „Pamięć” zatytułował Norbert Jastalski. Wernisaż już w najbliższą sobotę o godz. 18.

Czy istnieje w Waszych krajach, środowiskach, w Was samych pamięć o milionach wymordowanych przez Niemców podczas Holocaustu Żydów? Co dziś, lata po wojnie znaczy, jak się objawia? O to zapytaliśmy kilkunastu artystów z całego świata. Oczywiście nie zabrakło wśród nich Polaków, a patrząc jeszcze bliżej i mieszkańców naszego regionu.

Inspiracją dla stworzenia grafiki na wystawę były dla mnie wydarzenia sprzed ponad 20 lat – mówi Norbert Jastalski, stały współpracownik PIK. Wtedy to wraz z innym kolegą po fachu (główną dziedziną twórczości Norberta jest rzeźba) trafili na jeden ze zrujnowanych cmentarzy żydowskich, gdzieś w Świętokrzyskim. Znalazł się sponsor zainteresowany uporządkowaniem nekropolii, ocaleniem jej resztek – mieszkający w Izraelu potomek dawnych mieszkańców tej miejscowości. – Chodziliśmy, sprawdzaliśmy co jeszcze ocalało, co da ale zrobić. Nie wyglądało to wszystko dobrze. Gdzieś, już całkiem na uboczu, wśród krzaków odkryłem ten kawałek macewy, jakby zrośnięty z ziemią – wspomina Norbert. Zrobił wtedy jedną, jedyną fotografię, bo posługiwał się jeszcze aparatem analogowym. Z projektu remontu cmentarza nic wtedy nie wyszło. Fotografia trafiła na dno szuflady. – Może czekała tam specjalnie na taką okazję, taką wystawę – zastanawia się artysta. Stąd i tytuł pracy „Pamięć znaleziona”.

Zapraszamy na spotkanie z „Pamięcią” Norberta i innych twórców. Bo przecież chyba każdy z nas ma swoją, opartą na własnych przemyśleniach, przeżyciach. Chętnie o niej posłuchamy. Start – 28 października, PIK, ul. Jakubowskiego 5 w Iłży. Wstęp wolny.