Piękna nostalgia
PIĘKNA NOSTALGIA – tak chyba można podsumować fotografie Macieja Szajowskiego, które od dziś można oglądać w naszej „Galerii na Piętrze”. Zapraszamy do zwiedzania.
Kampinoski Park Narodowy utworzono w 1959 r. Położony tuż przy Warszawie, obejmuje pradolinę Wisły, unikatowy w skali Europy kompleks wydm śródlądowych i obszary mokradłowe. W końcu lat 60. XX w. na terenie parku było ponad 70 wsi, w których mieszkało ponad 16 tys. osób. Potem, Państwo zaczęło wykupować grunty, by lepiej chronić przyrodę. Puszcza faktycznie się regeneruje, coraz więcej w niej też zwierząt. Ograniczenie działalności rolniczej spowodowało jednak i zanikanie wielu elementów tradycyjnego obrazu kulturowego tego obszaru. Do tej pory wykupiono 11200 ha gruntów, zostało jeszcze 2500 ha. Znikające wsie, domy, ostatni mieszkańcy – to stara się dokumentować Maciej Szajowski. Robi to zaś w sposób mistrzowski. Jego fotografie, przesiąknięte są nostalgią, wręcz czułością wobec portretowanych krajobrazów i ludzi, szacunkiem do ich historii. Dlatego można je oglądać godzinami. Zapraszamy do zwiedzania ekspozycji „Przemijanie”.
Podczas wernisażu, na który zawitali m.in. uczniowie Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Iłży i Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Iłży artysta opowiadał o tym jak zaczęła się jego pasja, jak powstają jego prace. Zachęcał też młodzież, do uważnego przyglądania się otoczeniu. – Można mieć najlepszy nawet aparat, ale gdy nie umie się patrzeć, nie narodzi się dobre zdjęcie – uważa Szajowski.
Spotkanie z gościem poprowadził kurator jego wystawy w PIK Mariusz Dański.
Maciej Szajowski urodził się w 1971 r. w Puławach na Lubelszczyźnie, absolwent Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zapalony górołaz i krajoznawca, miłośnik Karpat, Sudetów i Czech, przewodnik beskidzki. W latach 1996-2016 pracownik dydaktyczny Pienińskiego Parku Narodowego. Obecnie, zajmuje się edukacją przyrodniczą w Kampinoskim Parku Narodowym.
„Przemijanie” można oglądać w „Galerii na Piętrze ” do 20 października.
Patronat honorowy nad wystawą sprawuje Waldemar Trelka – starosta radomski.