Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Radek Rak

16 kwietnia 2024

RADEK RAK był 16 kwietnia 2024 r. gościem naszego festiwalu Ars Moriendi. Spotkanie z pisarzem odbyło się w Gminna Biblioteka Publiczna w Jedlińsku.

Zaczęliśmy od „Baśni o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” czyli najbardziej znanej książki Raka, nagrodzonej m.in. Nagrodą Nike. To powieść fantasy, jak określa ją sam Autor, ale odnosząca się do realnych zdarzeń i postaci na czele z Jakubem Szelą, dowódcą rabacji galicyjskiej. – W mojej rodzinie opowiadało się. Opowiadali dziadkowie, ich znajomi, moi rodzice. Jakub Szela występował w opowieści mojego ukochanego dziadka, którą słyszałem jako dziecko. To mnie zainspirowało, sam postanowiłem kontynuować tę tradycję rodzinną, książka jest tą moją opowieścią – mówił w Jedlińsku pisarz.

Historia Jakuba Szeli jest krwawa, wywołany przez niego bunt pochłania wiele ludzkich istnień. W takiej sytuacji rodzą się naturalne pytania o sens życia i śmierci, ale i o postrzeganie ich dawniej i obecnie. – Teraz unikamy mówienia o śmierci. Nie mamy, a może już nie znamy formy, rytuału, słów by ją określić, by pomóc przeżyć to trudne doświadczenie, tym którzy odchodzą i tym którzy zostali – mówił Radek Rak. Sam, jak przyznał, modli się o dobrą śmierć i wierzy, że tak właśnie kiedyś będzie.

Spotkanie przyciągnęło licznych Czytelników, którzy żywo dyskutowali z Autorem, jeszcze długo, po oficjalnym zakończeniu literackiego wieczoru.

A już w środę (17 kwietnia 2024 r.) w Pionkach, w sali widowiskowej przy kościele NMP Królowej Polski premiera Stowarzyszenia Teatr Resursa “Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”, adaptacja i reż. Robert Stępniewski. Początek o godz. 12, wstęp wolny.