Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Retrospekcje w Jedlni

15 marca 2024

W dniu 20 marca 2024 r. (środa) zapraszamy na spotkanie z cyklu “Retrospekcje. Powiat Radomski”. Widzimy się o godz. 11 w Jedlni, w siedzibie Gminna Biblioteka Publiczna w Jedlni.

Data spotkania – 20 marca – nie jest przypadkowa. W tym dniu, w 1805 r., w Pęzach (Podlaskie) na świat przyszedł Józef Gacki – przyszły kapłan, gorący patriota, uczestnik powstania listopadowego i styczniowego, regionalista i historyk. W 1837 r. ks. Gacki rozpoczął pracę w parafii w Jedlni i pozostał tu do śmierci , działając wytrwale na rzecz lokalnej społeczności i dla Ojczyzny. Zmarł w 1876 r. i zgodnie ze swym życzeniem został pochowany w Jedlni, obok mogiły powstańców styczniowych poległych podczas bitwy w pobliskich Jaśćcach.

Monografie benedyktyńskich klasztorów na Łysej Górze i Sieciechowie, radomskiego kościoła farnego, opisy Iłży – to tylko niektóre z książek historycznych z bogatego dorobku ks. Gackiego. Oczywiście nie zabrakło pracy o ukochanej wsi – „Jedlnia, w niej kościół i akta obelnego prawa”, gdzie kapłan zamieścił dane o historii, gospodarce, kulturze, obyczajach okolicy.

Te i inne książki kapłana – historyka dostępne są w cyfrowej bibliotece Polona pod adresem:

https://polona.pl/sets?searchCategory=objectSets&page=0&size=24&sort=RELEVANCE&searchLike=Gacki%20J%C3%B3zef&copyright=false

Oczywiście książki są i w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jedlni, która od 2012 r. nosi imię ks. Gackiego. Tam też spotkamy się 20 marca o godz. 11 na kolejnym spotkaniu z naszej serii „Retrospekcje. Powiat Radomski” zatytułowanym

„Wieś z historią”. Porozmawiamy, oczywiście o ks. Gackim i bogatej historii Jedlni, pokażemy też Izbę Pamięci ks. Gackiego znajdującą się przy parafii w Jedlni. Wstęp wolny, zapraszamy.

“Retrospekcje. Powiat Radomski” to cykl spotkań organizowanych przez PIK w poszczególnych gminach regionu. Z mieszkańcami, lokalnymi historykami, społecznikami, rozmawiamy o ich miejscu na ziemi, miejscu w którym żyją.

Nasze spotkania, dotychczas, transmitowaliśmy na żywo, tak aby mogli w nich uczestniczyć mieszkańcy każdego zakątka Powiatu Radomskiego. Niestety, z przyczyn technicznych (trudności z zasięgiem), w Jedlni rzecz będzie przebiegać nieco inaczej. Najpierw spotkanie o godz. 11 w bibliotece, zapis wydarzenia udostępnimy na naszym fb i stronie www.pik.radom.pl o godz. 17. Na stronie w zakładce “Retrospekcje. Powiat Radomski” dostępne są materiały filmowe z dotychczasowych wydarzeń. To prawdziwe lekcje historii o naszej małej Ojczyźnie – Powiat Radomski, dostępne o każdej porze dnia i nocy 🙂

Patronat honorowy nad cyklem „Retrospekcje. Powiat Radomski” sprawuje Waldemar Trelka – starosta radomski.

Współorganizatorem wydarzenia 20 marca jest Gminna Biblioteka Publiczna w Jedlni.

Dziękujemy 😀.