Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Rowery w Kowali

6 września 2023

Na „Kowala Challenge” 9 września stawią się i rowery. Oczywiście nie byle jakie, bo odlotowe i latające 😀😃🙂.

O balonie i paralotniach, które będą na naszym Challenge już było (oczywiście co innego pisać, a co innego zobaczyć na żywo!!!). Szereg atrakcji rowerowych szykuje też Mobilne Muzeum Rowerów i nie tylko.

– Historia lotnictwa czasami związana jest z historią rowerową. Przykładem jest tu choćby lotniczy rower treningowy, który wykorzystywany był podczas drugiej wojny światowej – mówi Łukasz Wykrota z Muzeum.

– Taki sprzęt był w użyciu szczególnie w Szkole Kontrolerów Lotnictwa Myśliwskiego RAF w Uxbridge. Zajęcia rowerowe miały pomóc kontrolerom „wcielić się” w rolę pilotów oraz dać możliwość przećwiczenia wydawania odpowiednich komend. Adeptów Szkoły Kontrolerów posyłano na stadion piłkarski. Tam dzielono ich na dwie grupy – jedna z nich miała wydawać komendy, a druga wykonywać je na boisku… jeżdżąc na rowerach – tłumaczy Wykrota.

A rowery te były doprawdy oryginalne. Jedne z nich udawały, odpowiednio wyposażone w niby skrzydła, bombowce Luftwaffe, drugie z kolei myśliwce RAF. Tak przygotowane rowery cywilne służyły do szkolenia kontrolerów i pilotów w tworzeniu formacji i zachowaniu w szyku bojowym.

Na zdjęciu „latający” rower, jeden z tych, które pojawią sie w Kowali. Kształt skrzydła i malowanie nawiązuje do legendarnego myśliwca Supermarine Spitfire. Obok Mobilny Fotoplastikon w którym zobaczymy w Kowali unikatowe fotografie dotyczące m.in. historii lotnictwa.

9 września także I Odlotowy Rajdu i Zlot Retro Rowerowy. Rajd rusza z okolic radomskoego lotniska, meta w Kowali. Ze względu na charakter naszefo festunu, najmocniej zapraszamy do udziału przedwojenne rowery oraz wszelkiego rodzaju rowery „latające”, czyli takie których nazwa ma związek z lataniem, np. Pelikan, Sokół, Albatros…

Szczegóły na fb Mobilnego Muzeum Rowerów.

Serdecznie zapraszamy: Powiatowy Instytut Kultury i Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Start o godz. 15. Wstęp wolny.

Honorowy patronat nad „Kowala Challenge” sprawują: Waldemar Trelka – starosta radomski, senator Wojciech Skurkiewicz.