Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Setki młodych osób

10 kwietnia 2024

Setki młodych osób we wtorek i środę odwiedziło „Galerię na Piętrze”. O prezentowanej tam wystawie „Rzeźba, ruch w przestrzeni” opowiadał sam autor Norbert Jastalski.

Każdy aktor marzy o zagraniu Hamleta, ale każdy rzeźbiarz marzy o wyrzeźbieniu męki pańskiej – tak rozpoczynał swą pasjonującą opowieść twórca wyjątkowych dzieł Norbert Jastalski.

W środę Wielkiego Tygodnia w „Galerii na Piętrze” odbył się wernisaż wystawy „Rzeźba, ruch w przestrzeni”. Autorem prac jest doskonale znany, nie tylko w lokalnym środowisku, artysta Norbert Jastalski. Wystawa cieszy się więc zainteresowaniem. W ostatnich dniach, wtorek i środę odwiedziło ją kilkuset uczniów z miejscowych szkół ponadpodstawowych. Ale to nie koniec. W kolejnych dniach zapowiedzieli się kolejni młodzi miłośnicy sztuki.

Uczniowie z Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Iłży oraz Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Iłży podziwiali „Czternaście stacji Drogi Krzyżowej”, „Marię z Dzieciątkiem” oraz „Żywioły”.

Czternaście stacji, które składają się na Drogę Krzyżową powstawały przez dwanaście miesięcy. Na pewno, i to gwarantuję, że jak dokładnie przyjrzycie się każdej ze stacji to znajdziecie coś z własnego życia – mówił do zasłuchanej młodzieży Twórca.

Przecież każda stacja to osobne wydarzenie, to ulotna chwila, która w tym przypadku utrwalona została artystyczną wizją Norberta Jastalskiego. Ale każda z tych chwil, to również część życia, życia każdego z nas.

„Rzeźba, ruch w przestrzeni” to także niezwykła prezentacja artystyczna „Żywioły”. Woda, powietrze, ogień i ziemia w wyobraźni artysty, to przestrzeń zamknięta w kole.

Wszyscy żyjemy w określonej przestrzeni i otoczeni jesteśmy żywiołami. Koło z kolei jest najbardziej doskonałą i perfekcyjną formą – mówił dalej Norbert Jastalski. Jak podkreślił artysta żywioły, często piękne, a na pewno tajemnicze, niosą ze sobą radość i nadzieję, choć potrafią być również źródłem zniszczenia. – Tak jak w życiu. Mamy lepsze i gorsze chwile, ale zawsze po burzy wychodzi słońce. Trzeba tylko umieć je dostrzec – mówił Norbert Jastalski.