Świąteczny koncert
15 sierpnia 2023 r. zapraszamy do Zakrzewa na Powiatowo – Gminne obchody Święta Wojska Polskiego. O godz. 11.00 – Msza św. w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela i koncert „Biało – czerwona klasyka” w wykonaniu ROKduo.
ROKduo tworzy dwóch utalentowanych skrzypków: Lucjan Szaliński – Bałwas i Marcin David Król; na co dzień muzycy związani są z Radomską Orkiestrą Kameralną, dużo koncertują też indywidulanie, czy w innych składach, w Polsce i za granicą. Jako ROKduo występowali np. wiosną w Los Angeles, a w listopadzie ubiegłego roku w Kazachstanie i Kirgistanie. Marcin David Król i Lucjan Szaliński – Bałwas w ciągu ostatniego roku gościli też, na zaproszenie Powiatowego Instytutu Kultury na kilku koncertach w naszym regionie. Wzmocnieni o kontrabas, klawesyn i altówkę prezentowali się w cyklu „Cztery Pory Roku” popularyzującego muzykę baroku. Wszystkie te koncerty spotykały się z aplauzem publiczności. Na pewno interesująco będzie i 15 sierpnia na koncercie „Biało – czerwona klasyka” podczas którego zabrzmią m.in. utwory: Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego czy Michała Ogińskiego.
Przy kościele w Zakrzewie, od 14 sierpnia, także w ramach „Ikon Wolości” wystawa „Ksiądz Jan Zieja”.
Ks. Jan Zieja urodził się 1 marca 1897 r. we wsi Ossa. Od najmłodszych lat wykazywał chęć nauki. Święcenia kapłańskie przyjął 5 lipca 1919 r. W 1922 r. przebywał kilka miesięcy w Rzymie, studiując archeologię chrześcijańską w Instytucie Biblijnym i Wschodnim. Ukończył studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego (uzyskał absolutorium) oraz studiował judaistykę na UW. Był kapelanem podczas wojny polsko-bolszewickiej, wojny obronnej 1939 r. i Powstania Warszawskiego. Doświadczenia wojenne uczyniły go radykalnym pacyfistą szukającym nowych dróg walki ze złem i niesprawiedliwością. Duchowny przez całe swoje życie, niezależnie od okoliczności, pomagał najbardziej potrzebującym, wykluczonym z powodów ekonomicznych, społecznych, rasowych oraz politycznych. W odczytaniu Ewangelii wyprzedzał postanowienia II Soboru Watykańskiego. Wypełniał obowiązki kapelana Zakładu dla Ociemniałych w Laskach oraz Domów Zakonnych Zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Mołodowie i Warszawie.
Posługę kapłańską pełnił w parafiach diecezji sandomierskiej, pińskiej, tzw. drohiczyńskiej oraz gorzowskiej.
Po zakończeniu II wojny światowej zaangażował się w pracę duszpasterską na tzw. ziemiach odzyskanych – był pierwszym katolickim księdzem zamieszkałym w Słupsku. Z jego inicjatywy powstał tam m.in. Dom Matki i Dziecka oraz Uniwersytet Ludowy.
Ks. Zieja był publicystą, pisarzem religijnym i tłumaczem.
Jako działacz społeczny współtworzył Komitet Obrony Robotników, pierwszą jawną organizację opozycyjną. Ponadto podpisał „Apel do społeczeństwa polskiego”, który zainicjował działalność Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela.
Współorganizatorami wydarzeń są: jest Gmina Zakrzew, parafia p.w. św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzewie.