Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Wernisaż I Międzynarodowych Konfrontacji Graficznych „Pamięć”

29 października 2023

Wernisaż I Międzynarodowych Konfrontacji Graficznych „Pamięć” już za nami. Pięknym uzupełnieniem wystawy okazał się koncert Orkiestra Galicja.

Dziękujemy autorom z Polski, Europy, USA, Kanady, Azji którzy nadesłali prace. Prosiliśmy o opowieść o Nieobecnych, szczególnie społeczności żydowskiej. Każda praca jest inna, tak jak i pamięć każdego z nas. Ale to właśnie jest najbardziej ciekawe w tej wystawie.

– Cieszę się, że takie wydarzenie, o międzynarodowym zasięgu, ma miejsce w PIK. Dobrze też, że sięgamy do historii, bo Pamięć o niej jest bardziej ważna. W samej Iłży blisko połowę mieszkańców stanowili przed wojną Żydzi – mówił podczas wernisażu Krzysztof Kozera, wicestarosta radomski.

– Wszyscy chcielibyśmy, żeby pozostała po nas pamięć, jakiś ślad. Gdy czasem, tak jak w przypadku wymordowanej przez Niemców w ogromnej większości społeczności polskich Żydów, brakuje tych, ktorzy mogliby pamiętać, bo ginęły całe rodziny, my musimy – stwierdziła z kolei Marzena Murawska, radna Powiat Radomski, przewodnicząca komisji kultury.

Po wernisażu zagrała Orkiestra Galicja. Cofnęliśmy się muzycznie do przedwojnia, a nawet do XIX wieku, do melodii polsko – żydowskich jakie grywano dawniej w naszym regionie, ale i dalej, na Wschodzie. Było niezwykle żywiołowo i energetycznie. Nic dziwnego, że licznie zgromadzona publiczność bisowała.

Kuratorem Konfrontacji jest Mariusz Dański. Wystawę będzie można oglądać do grudnia. Zwiedzający mogą liczyć także na towarzyszący prezentacji katalog. Na pewno nie raz i inie dwa zaprosimy na oprowadzanie kuratorskie i spotkania z twórcami prezentowanych grafik.

Wystawa „Pamięć” jest na krótkiej liście wydarzeń towarzyszących tegorocznej 28. edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie.