Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Wielkie otwarcie

1 marca 2024

Wernisaż jubileuszowej wystawy prof. Aleksander Józef Olszewski, twórcy Wydział Sztuki Uniwersytetu Radomskiego za nami. Tłumy gości przybyły, by świętować 80. urodziny i 50 lat pracy twórczej Artysty.

Mnogość wielka gości, moc wzruszeń i przede wszystkim ogrom sztuki czyli prac prof. Olszewskiego z różnych okresów Jego twórczości. – Dziękuję wszystkim za przybycie. Kto by pomyślał, że tylu Was tu będzie – mówił prof. Olszewski.

Nie zabrakło i władz Powiat Radomski. – Pana zasługi dla całego regionu, bo przecież Uniwersytet Radomski kształci także mieszkańców powiatu, są ogromne. Cieszymy się, że to właśnie tu, w Powiatowym Instytucie Kultury możemy gościć Pana i Pana prace – mówił Waldemar Trelka – starosta radomski, wręczając Jubilatowi Medal 25 – lecia Powiatu Radomskiego. Za obecność w PIK dziękował Artyście także Krzysztof Kozera, wicestarosta radomski.

Kolejka z najlepszymi życzeniami dla Jubilata ciągnęła się długo, długo… Stawkę otwierali m.in. rektor Uniwersytetu Radomskiego prof. Sławomir Bukowski, prorektor dr hab. Elżbieta Sałata i dziekan Wydziału Sztuki prof. Andrzej Markiewicz. Zdecydowanie, pobiliśmy dziś rekord poziomu zagęszczenia profesorów i artystów, miłośników sztuki na jeden metr kwadratowy :):)😀

W ten wyjątkowy wieczór sztuka opanowała nie tylko „Galerię na Piętrze”, ale i inne przestrzenie PIK. Obrazy prof. Olszewskiego, plakat wystawy znalazły się na specjalnie przygotowanych koszulkach. Po zwiedzaniu wystawy składającej się z kilku części, nadszedł czas na wspomnienia, opowieści o drodze twórczej, pracy na rzecz utworzenia Wydziału Sztuki na radomskiej uczelni. Dla wyjątkowo głodnych sztuki były zaś torty – tak dwa, bo przecież dwa jubileusze świętowaliśmy – z kopiami prac profesora 🙂. Goście wernisażu mogli otrzymać także okolicznościowy katalog.

Wystawa, której kuratorem jest nieoceniony prof. Mariusz Dański, czynna będzie do 25 marca. Niektóre zaś prace zostaną z nami na zawsze! Przygotowując jubileuszową prezentację zachwyciliśmy się bowiem tak grafikami z cyklu „Folkart”, że i ich powiększeniami ozdobiliśmy ściany PIK. Wszyscy byli zgodni, łącznie z Autorem, pasują tu jak ulał!!! – Tak, to największe moje dzieła – żartował Artysta.