Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Wystawa rzeźby Norberta Jastalskiego

29 marca 2024

W „Galerii na Piętrze” ciągły ruch. Tym razem prezentujemy wyjątkowe dzieła rzeźbiarskie miejscowego artysty Norbert Jastalski. Wyjątkowe dzieła, bo i wyjątkowy tydzień – Wielki Tydzień.

Nowatorskie i innowacyjne myślenie o formie rzeźbiarskiej połączone z mistrzowską techniką, to tylko, niektóre cechy, które wyróżniają prace Norberta Jastalskiego. W środę, 27.03.2024 w „Galerii na Piętrze” Powiatowego Instytutu Kultury odbył się wernisaż wystawy „Rzeźba, ruch w przestrzeni”.

– Twórczość Norberta Jastalskiego zdecydowanie wykracza poza utarte ścieżki, którymi podążają twórcy. W prezentowanych rzeźbach artysta nie zapomina o głębokich naturalnych treściach w tym duchowych – mówiła kurator wystawy Tamara Woźniak – Książek.

Podczas wernisażu artysty mogliśmy zobaczyć „Czternaście stacji Drogi Krzyżowej” oraz „Marię z Dzieciątkiem”, a także „Żywioły”. To niezwykle mistyczne prace, ale jednocześnie mocno zakorzenione w przeszłości. Ponadto, jak podkreślali uczestnicy wernisażu, dzieła artysty mimo swych fizycznie niewielkich rozmiarów uzyskały posągowość i monumentalność charakterystyczną dla wielkoprzestrzennych form rzeźbiarskich.

– To jest wystawa dla każdego z Was. Każdy powinien odnaleźć tu cząstkę siebie – mówi artysta Norbert Jastalski, któremu wzruszenie odbierało głos. O tym, że Iłża powinna być dumna z takiego mieszkańca mówił Powiat Radomski Krzysztof Kozera.

– Proszę dalej sławić Iłżę. Jesteśmy dumni, że w naszym mieście mieszka taki artysta – mówił z kolei wicestarosta.

Prace tworzącego w Iłży Norberta Jastalskiego powstają głównie na konkretne zamówienie. W 2013 roku w Tarnowskich Górach odsłonięty został pomnik „Gwarka”. W Kietrzu można było oglądać rzeźby, które powstały w ramach projektu „Cztery żywioły”.

Wystawa Norberta Jastalskiego „Rzeźba, ruch w przestrzeni” w „Galerii na Piętrze” Powiatowego Instytutu Kultury będzie dostępna dla zwiedzających do 15 kwietnia. Zapraszamy, od 2 kwietnia, bo w najbliższych dniach mała przerwa świąteczna.