Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Za kolędę dziękujemy

29 stycznia 2024

ZA KOLĘDĘ DZIĘKUJEMY. W Parafia św. Mikołaja w Jedlni odbyło się ostatnie tegoroczne „Staropolskie Kolędowanie”.

Przez cały styczeń nieśliśmy dobrą nowinę przez Powiat Radomski. „Staropolskie

Kolędowanie” rozpoczęliśmy szóstego stycznia w Parafia św. Jakuba Apostoła w Skaryszewie a dzień później byliśmy w Iłży. W kolejnych tygodniach stycznia odwiedziliśmy Parafia św. Andrzeja Boboli w Małęczynie (gmina Gózd), oraz Pelagów – Trablice Parafia M.B Częstochowskiej w Trablicach. Na zakończenie kolędowania spotkaliśmy się w Jedlni Parafia św. Mikołaja w Jedlni (gmina Pionki).

W Parafii Św. Mikołaja w Jedlni, która swą bogatą historią sięga czasów króla Władysława Jagiełły wystąpił Zespół „Armonia” z Białegostoku. Była to prawdziwa uczta głosowa. Publiczność była oczarowana. W końcu nieczęsto się zdarza, aby w katolickiej świątyni usłyszeć prawosławne nuty. Armonia działa od 2018 roku i powstała z inicjatywy Aleksandry Szymaniuk. Specjalizuje się w muzyce cerkiewnej i prawosławnej.

– Niezmiernie miło jest nam widzieć tak dużą liczbę słuchaczy. Dziś w okresie bożonarodzeniowym pragniemy podzielić się z Państwem tą wyjątkową atmosferą jaka nas otacza w tej magicznej porze roku – mówiła dyrygent Aleksandra Szymaniuk.

W Jedlni oprócz Aleksandry wystąpiły również: Maria Magdalena – Biegluk, Paulina Sacharczuk, Aleksandra Jurczuk, Maria Tarsiuk i Joanna Drewnowska.

– Gdy tak na chwilę zamknąłem oczy niemalże widziałem unoszące się ku górze anioły – powiedział tuż po koncercie wyraźnie wzruszony proboszcz Parafii Św. Mikołaja ksiądz Janusz Smerda. Na prośbę księdza proboszcza chór zaśpiewał również jedną doskonale znaną kolędę „Przybieżeli do Betlejem pasterze”. Wszyscy śpiewali wraz z chórem.

– Dziękuję za ten wspaniały koncert kolęd. Cieszę się, że Powiatowy Instytut Kultury na terenie naszej gminy zorganizował kolejne przedsięwzięcie artystyczne – mówił z kolei radny Gminy Pionki Piotr Krakowiak. Do podziękowań dołączyła radna powiatu Marzena Murawska.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Bp Marek Solarczyk i Waldemar Trelka – starosta radomski.

Za pomoc w przygotowaniu „Staropolskiego Kolędowania” dziękujemy ENEA Wytwarzanie, za gościnę – parafiom, za patronat medialny Radio Plus Radom.