Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Za nami wernisaż

17 grudnia 2023

ZA NAMI WERNISAŻ wystawy „Tkanka Miasta – Sklepy” Jana Noszczyka. Będąc w „Galerii na Piętrze” Powiatowego Instytutu Kultury odwiedziliśmy ponad czterdzieści lokalnych iłżeckich placówek handlowych. Jak to możliwe?

Zajrzeliśmy między innymi do Pani Zofii Kosno i jej „Lodomanii”. Lody jak zwykle wyśmienite, ale to oczywiście letnią porą. Przez cały rok można natomiast kupować w sklepach spożywczych należących do Anny i Mariusza Surus. A gdy w domu żarówka nam przestanie świecić, bądź potrzebujemy zwykłych wkrętów, to z pomocą przyjdzie nam sklep „Anlum” i jego właściciel Andrzej Latała. Gdy chcemy ściany pomalować, coś przykleić, to nasze kroki kierujemy do „Drew Budu” Artura Rutkowskiego.

To wyjątkowa wystawa o lokalnej społeczności. Tu można, bowiem odnaleźć siebie lub swoich znajomych – mówiła podczas wernisażu dyrektor Powiatowego Instytutu Kultury Renata Metzger.

Jan Noszczyk to rodowity iłżanin, który od lat pasjonuje i zajmuje się fotografowaniem. Swoje rodzinne miasto widzi w sposób szczególny i za pomocą aparatu na karcie pamięci utrwala często ulotne i niepowtarzalne chwile. Jak sam mówi inspiracją do fotografowania przestrzeni miejskiej była odbudowa zamku.

Bez wątpienia to wyjątkowe przedsięwzięcie. W małych miastach prawie wszyscy się znają. I tu w tych sklepach i sklepikach także się znamy. Sprzedawca nie jest anonimowy. Doradzi, podpowie, aby sprzedany produkt był jak najlepszy – mówił z kolei wicestarosta Powiat Radomski Krzysztof Kozera.

Fotografowanie ludzi jest bardzo trudne. Pomysł, aby przybliżyć, ludzi, którzy są siłą naszego miejscowego handlu powstał już dość dawno. Jednak dopiero teraz udało się zmaterializować to przedsięwzięcie – mówił podczas wernisażu autor prezentowanych prac „Tkanka Miasta – Sklepy” Jan Noszczyk.

W przestrzeni artystycznej debiutował w 2021 roku, kiedy to w Domu Kultury odbyła się Jego pierwsza wystawa „Światła i cienie”. Swoje prace prezentował również w miejscowym Muzeum Regionalnym i Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej.

Wystawa „Tkanka Miasta – Sklepy” to niezwykła podróż po lokalnych sklepach, sklepikach i punktach usługowych, które od wielu lat wpisują się w krajobraz Iłży. I tak będąc w jednym miejscu w galerii Powiatowego Instytutu Kultury mogliśmy zajrzeliśmy do „Sklepu z odzieżą” Pani Eweliny Strzębały, a po mięso i wędliny byliśmy w sklepie Państwa Pałka.

W sumie, na wystawie „Tkanka Miasta – Sklepy” Jana Noszczyka prezentowanych jest ponad czterdzieści czarno-białych zdjęć sklepów i punktów usługowych, które od lat, a niektóre od dziesięcioleci stanowią ważne punkty na handlowej mapie miasta. Wystawę można oglądać do 13 stycznia 2024 roku.

Kuratorem wystawy jest Mariusz Dański.

Honorowy patronat nad wystawą objął Waldemar Trelka – starosta radomski.