20 i 21 października PIK zorganizował obchody 80. rocznicy zagłady Żydów z Iłży i okolic.

Symcha Keller razem z Paweł Stępnik (gitara) i Michał Mroziński (akordeon) zabrali nas w podróż w czasie, do świata żydowskiej muzyki, jaka niegdyś rozbrzmiewała na ziemiach polskich.

Koncert dedykowaliśmy pamięci żydowskich mieszkańców Iłży i okolic zamordowanych 80. lat temu przez Niemców. Zginęli, jak i większość żydowskiej społeczności Polski w ramach hitlerowskiej „Aktion Reinhardt”. Ruszyła ona w lecie 1942 r. i przez kolejne miesiące zagarniała nowe, bezbronne ofiary…

Niektóre z nazwisk iłżeckich Żydów wczoraj przypomnieliśmy – dziękujemy za pomoc Łukaszowi Babuli z Muzeum Regionalnego w Iłży. Wspominaliśmy także zmarłego właśnie Władysława Misiunę, radomianina odznaczonego Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W czasie wojny, był zatrudniony w Fabryce Broni, pomagał wykorzystywanym tam do niewolniczej pracy Żydom. 21 października, w Warszawie, odbył się pogrzeb prof. Misiuny.

Pomordowanych upamiętnialiśmy dziś podczas uroczystości na cmentarzu. Poprowadziła je kantorka Ryfka Foremniak a imieniu władz Powiatu Radomskiego kwiaty złożył wicestarosta radomski Krzysztof Kozera.

Potem, w PIK, prelekcję o kobietach w judaizmie wygłosiła Ryfka Foremniak i wraz z Anną Hajduk – Rynkowicz wykonała tradycyjne utwory żydowskiej.

Współorganizatorem wydarzenia „Pamięć…” bo tak zatytułowaliśmy nasz cykl wydarzeń była Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Patronat honorowy nad „Pamięcią…” sprawował starosta radomski Walemar Trelka.

W Malinowym deszcz...
Skip to content