Ułatwienia dostępu

Skip to main content
Basia Pospieszalska i Michał Bąk

Śliczna jak lilija

Już 30 października (niedziela) o godz. 18 w kościele w Skaryszewie kolejny koncert z cyklu „Cztery Pory Roku”. W koncercie „Piękna jak lilija” zaprezentują się: Basia Pospieszalska i Michał Bąk.

Artyści funkcjonujący na co dzień na scenie muzyki jazzowej i klasycznej od kilku lat tworzą wspólnie minimalistyczne opracowania Pieśni Katolickich. Mają one eksponować kryjące się w tych utworach, zarówno muzyczne jak i literackie piękno oraz mają być zachętą do kontemplowania ich niesamowitej głębi duchowej.

Perły polskiej muzyki kościelnej w ascetycznych opracowaniach Basi Pospieszalskiej i Michała Bąka, w swojej prostocie stają się zachętą do odkrywania i kontemplowania niesamowitego i unikalnego dziedzictwa jakim jest polska muzyka liturgiczna.

Basia debiutowała w wieku 7 lat śpiewając solo na rodzinnej płycie Pospieszalskich z kolędami „Najcieplejsze święta”. Po latach gry na skrzypcach odkryła, że prawdziwym jej powołaniem jest śpiew. Mając 13 lat stwierdziła, że liczy się tylko jazz. To nie przeszkadzało Basi Pospieszalskiej, by potem, poświęcić się bez reszty, tradycyjnej muzyce polskiej wsi, ludowym tańcom i śpiewaniu białym głosem. Uzyskała licencjat na Akademii Muzycznej w Gdańsku, a obecnie studiuje filozofię na Uniwersytecie Gdańskim.

Michał Bąk – kontrabasista jazzowy specjalizujący się również w muzyce dawnej. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Pracuje jako solista, kameralista i muzyk orkiestrowy – OH! (Orkiestra Historyczna); Holland Baroque; Arte Dei Suonatori; Goldberg Baroque Ensemble; Orkiestra Kameralna Progress. Gra również z zespołami jazzowymi, a od 2019 r. jest liderem grupy kontrabasów w Orkiestrze Opery Bałtyckiej.

Organizatorzy koncertu to: Powiatowy Instytut Kultury i Diecezjalna Komisja ds. Śpiewu i Muzyki Kościelnej Diecezji Radomskiej, współorganizator – parafia pw. św. Jakuba Apostoła. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu „Cztery Pory Roku” prezentującego muzykę w kościołach naszej diecezji.  

Patronat honorowy nad cyklem „Cztery Pory Roku” sprawują: Biskup Ordynariusz Radomski Marek Solarczyk i Waldemar Trelka, starosta radomski. Patronat medialny – Radio Plus Radom. Wstęp na koncerty jest wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.