Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Biblioteki powiatu łączcie się!

Nowe możliwości dla czytelników, nowe inicjatywy kulturalne – współpraca bibliotek z regionu zatacza coraz szersze kręgi. Dba o to Powiatowa Biblioteka Publiczna.
– Biblioteki, szczególnie w mniejszych miejscowościach, spełniają bardzo ważną rolę. Nie tylko wypożyczają książki, promują czytelnictwo, ale i organizują szereg wydarzeń kulturalnych. Ich rola dla edukacji, kultury jest ogromna – uważa radna Powiatu Radomskiego Marzena Murawska, przewodnicząca komisji edukacji, kultury, kultury fizycznej Rady Powiatu.

Ustawowy nadzór, na terenie powiatu, nad pracami gminnych bibliotek sprawuje Powiatowa Biblioteka Publiczna. Wchodzi ona w skład Powiatowego Instytutu Kultury (PIK), który rozpoczął swoją działalność w 2021 r. Gdy tylko złagodzono obostrzenia związane z pandemią, współpraca bibliotek, pod auspicjami PIK, nabrała tempa. Odbyło się kilka spotkań połączonych ze szkoleniami, ustalone dalsze kierunki działań, tak by czytelnikom, odwiedzającym biblioteki, zapewnić jeszcze ciekawsze propozycje.
– Takie spotkania są bardzo potrzebne. Stwarzają m.in. możliwość wymiany doświadczeń, dyskusji. Wzajemnie możemy się od siebie wiele nauczyć, razem łatwiej też wypracować nowe inicjatywy – mówi Zofia Maj, dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Zakrzewie.
Efektem spotkań, który na pewno zauważą i Czytelnicy jest wzbogacenie oferty bibliotek powiatu. Już można w nich korzystać z darmowego dostępu do wypożyczalni Academica czyli cyfrowych Biblioteki Narodowej. W zasobie jest prawie 3,5 miliona publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. Można je przeglądać na dedykowanych terminalach w bibliotekach należących do systemu Academica, do których zaliczają się teraz także biblioteki z terenu Powiatu Radomskiego. Od października dostępna będzie też cyfrowa wypożyczalnia Legimi z ebookami i audiobookami. Dla czytelników bibliotek powiatu, oczywiście, także za darmo, jak i Academica.
Inna inicjatywa PIK to prezentacja na fb i stronie Instytutu (www.pik.radom.pl) publikacji o regionie i cykl „Z Polecenia”. Wydawnictwa, po które ich zdaniem warto sięgnąć, prezentują sami bibliotekarze z terenu powiatu. – To dla nas dodatkowa możliwość, na szerszym forum, dzielenia się swoją pasją – mówi Zofia Maj z Zakrzewa.  

– Wszytko to: dostęp do specjalistycznych wydawnictw czy recenzje książek z naszych bibliotek, to bardzo dobry kierunek działania Powiatowej Biblioteki Publicznej, na miarę czasów w jakich żyjemy. Trzeba podejmować inicjatywy ułatwiające dostęp do wiedzy, do książki, a dziś służy temu m.in. internet – twierdzi radna Marzena Murawska.

Bibliotekarze regionu, na zaproszenie PIK, na wycieczce w Iłży śladami Bolesława Leśmiana. Za zdjęcie w malinowym chruśniaku dziękujemy Małgorzacie Skwarek, dyrektorce biblioteki w Jastrzębi

Oczywiście Powiatowy Instytut Kultury nie zapomina także o działaniach w terenie. Już 9 października PIK oraz biblioteka i dom kultury w Wierzbicy zapraszają do Wierzbicy, na lokalną odsłonę ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”. W programie bajka dla dzieci a dla starszych – koncert poezji śpiewanej. Wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.