Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Czarodziejska wystawa

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.16″ global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”4.16″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.16″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text _builder_version=”4.18.0″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” hover_enabled=”0″ global_colors_info=”{}” sticky_enabled=”0″]

Do „Galerii na Piętrze” PIK na wystawę „Trwanie” zaprasza Renata Metzger, dyrektor placówki.

Ilu gości, tyle pewnie interpretacji, a ile spojrzeń na prace tworzące ekspozycję, tyle myśli, ocen. Dla mnie „Trwanie” to opowieść o tym, jak dokonać niemożliwego czyli zatrzymać czas i ocalić/przywrócić pamięć. Tego trudnego wyzwania podjął się Norbert Jastalski.

Zaczęło się w 2017 r., ogłoszonym w Iłży Rokiem Leśmiana. Wtedy to powstały pierwsze grafiki utkane z fotografii, poezji, wspomnień, refleksji towarzyszących tropieniu śladów poety w Iłży, a czasem ich wywoływaniu. To ostatnie odbywało się na różne sposoby, np. przez smakowity deser czy cień uchwycony w lustrze… I magia sztuki zadziała tym bardziej, że wsparło ją kilku pasjonatów fundując plansze.

Z czasem, to zacne grono rosło, a opowieści z Leśmianem w tle przybywało. Na samym finiszu, przyłączył się do nich i Powiatowy Instytut Kultury i tak mamy aż 30 prac.

Początkowo wystawa nosiła tytuł „Wspominanie”. Teraz, po serii tegorocznych wydarzeń przygotowanych przez PIK, a zebranych w cyklu „W Malinowym…” to już „Trwanie”. Nie jest wcale to nazwa na wyrost! Na każdym spektaklu, koncercie, spotkaniach był bowiem komplet gości, nawet nadkomplet i gdy miejsc siedzących brakowało, za fotele służyły trawy słynnego ogrody przy ul. Podzamcze 38 w Iłży. I nikt nie szemrał (trawy tylko troszkę), a na odwrót – na finał wszyscy już nie tylko recytowali, ale wręcz śpiewali wiersze Leśmiana!

„Trwanie”, wzbogacone przez PIK pięcioma pracami opowiadającymi o niektórych z tegorocznych działaniach „W Malinowym…” można oglądać w naszej „Galerii na Piętrze”. Co jest na każdej z nich? Nie powiem, nie odbiorę Państwu przyjemności osobistego przekonania się o tym i poznania też listy pasjonatów – donatorów, dzięki którym latami, wystawa rosła i umacniała się.

„Trwanie” przypieczętowała wizyta na wystawie Tadeusza Bilskiego, właściciela Malinowego Chruśniaka. Zaczęliśmy układać plany na kolejny sezon.

Zapraszam do zwiedzania „Trwania”. Wystawa będzie czynna do końca września, od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 16, planujemy też ekstraordynaryjne zwiedzania, z oprowadzaniem przez twórcę prac Norberta Jastalskiego. Najbliższe w sobotę (10 września) w godz. 16 – 18, PIK, ul. Jakubowskiego 5 w Iłży.

P.S. To niezwykła wystawa, mająca jak widać moc zmieniania marzeń w rzeczywistość. Ile Państwo znacie takich? Ja, tylko tę. Nie wykluczam więc, że od czasu do czasu jeszcze uprzejmie doniosę Państwu co słychać na „Trwaniu”.

Renata Metzger

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.18.0″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.18.0″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][dsm_masonry_gallery gallery_ids=”232198,232197,232196,232195,232194″ use_lightbox=”on” use_zoom_on_hover=”on” _builder_version=”4.18.0″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][/dsm_masonry_gallery][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.