Ułatwienia dostępu

Skip to main content
Galeria na płocie

Galeria w Jedlni – Letnisku

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.16″ global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”4.16″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.16″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text _builder_version=”4.16″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”]

18 września nasza „Galeria na Płocie” wzbogaci się o kolejną filię. Zawitamy do Jedlni – Letniska. A nie wszystko przez festiwal „Ikony Wolności”.

Wystawy o tych, którzy budowali wolną Polskę, walczyli o jej niepodległość to jeden z elementów festiwalu „Ikony Wolności”. Ekspozycje zagościły – i pozostaną do 15 września – w 9 lokalizacjach powiatu. Przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej prezentacje można oglądać  przy bibliotekach w: Jedlińsku, Jastrzębi, Krzyżanowicach; przy kościołach w Zakrzewie, Pionkach, w kościele w Jedlni – Letnisku; przy Izbie Pamięci ks. Kotlarza w Pelagowie – Trablicach, przy PIK w Iłży i przy CKZiU w Pionkach. W tej ostatniej lokalizacji znajduje się wystawa o Stefanie Roweckim „Grocie”. To właśnie ona była najlepiej zrelacjonowaną wystawą festiwalu „Ikony Wolności”.

Jerzy Chrzanowski z Jedlni – Letniska i jego syn Filip, na swoich profilach na fb, od 14 sierpnia (otwarcie wystaw), przez kolejne dni festiwalu, codziennie prezentowali fragmenty ekspozycji o Roweckim. Nie tylko pokazywali poszczególne plansze ekspozycji, ale wzbogacali te prezentacje dodatkowymi informacjami o „Grocie”. Do nich trafiły więc nagrody w naszym konkursie (książki historyczne) ogłoszonym przy okazji otwarcia wystaw.

Oczywiście to nie same nagrody były motywacją. Obaj panowie są pasjonatami historii. Uważają też, że nasze „Galerie ma Płocie” i ich opowieści o dziejach najnowszych Polski, pojawiające się w powiecie, to strzał w przysłowiową dziesiątkę. Dlatego, na domu rodziny Chrzanowskich w Jedlni – Letnisku przy ul. Nadrzecznej 64, 18 września zainauguruje działalność kolejna filia PIK -owej galerii. Zawiśnie tam ekspozycja o „Grocie”, krewnym rodziny. Rowecki był synem Stefana i Zofii z Chrzanowskich. Z rodziną matki był bardzo związany.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.18.0″ _module_preset=”default”][et_pb_column _builder_version=”4.18.0″ _module_preset=”default” type=”4_4″][dsm_masonry_gallery _builder_version=”4.18.0″ _module_preset=”default” gallery_ids=”231990,231989,231988,231987,231986,231985,231984″ use_lightbox=”on” hover_enabled=”0″ sticky_enabled=”0″][/dsm_masonry_gallery][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.