18 września nasza „Galeria na Płocie” wzbogaci się o kolejną filię. Zawitamy do Jedlni – Letniska. A nie wszystko przez festiwal „Ikony Wolności”.

Wystawy o tych, którzy budowali wolną Polskę, walczyli o jej niepodległość to jeden z elementów festiwalu „Ikony Wolności”. Ekspozycje zagościły – i pozostaną do 15 września – w 9 lokalizacjach powiatu. Przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej prezentacje można oglądać  przy bibliotekach w: Jedlińsku, Jastrzębi, Krzyżanowicach; przy kościołach w Zakrzewie, Pionkach, w kościele w Jedlni – Letnisku; przy Izbie Pamięci ks. Kotlarza w Pelagowie – Trablicach, przy PIK w Iłży i przy CKZiU w Pionkach. W tej ostatniej lokalizacji znajduje się wystawa o Stefanie Roweckim „Grocie”. To właśnie ona była najlepiej zrelacjonowaną wystawą festiwalu „Ikony Wolności”.

Jerzy Chrzanowski z Jedlni – Letniska i jego syn Filip, na swoich profilach na fb, od 14 sierpnia (otwarcie wystaw), przez kolejne dni festiwalu, codziennie prezentowali fragmenty ekspozycji o Roweckim. Nie tylko pokazywali poszczególne plansze ekspozycji, ale wzbogacali te prezentacje dodatkowymi informacjami o „Grocie”. Do nich trafiły więc nagrody w naszym konkursie (książki historyczne) ogłoszonym przy okazji otwarcia wystaw.

Oczywiście to nie same nagrody były motywacją. Obaj panowie są pasjonatami historii. Uważają też, że nasze „Galerie ma Płocie” i ich opowieści o dziejach najnowszych Polski, pojawiające się w powiecie, to strzał w przysłowiową dziesiątkę. Dlatego, na domu rodziny Chrzanowskich w Jedlni – Letnisku przy ul. Nadrzecznej 64, 18 września zainauguruje działalność kolejna filia PIK -owej galerii. Zawiśnie tam ekspozycja o „Grocie”, krewnym rodziny. Rowecki był synem Stefana i Zofii z Chrzanowskich. Z rodziną matki był bardzo związany.

W Malinowym deszcz...
Skip to content