8 lipca o godz. 18 – pierwsze wydarzenie z nowego cyklu Powiatowego Instytutu Kultury – „W Malinowym…”. Zapraszamy do ogrodu przy ul. Podzamcze 38 w Iłży na spotkanie z prof. Rochem Sulimą. Porozmawiamy m.in. o jego nowej książce „Powidoki codzienności. Obyczajowość Polaków na progu XXI wieku”.

Roch Sulima to profesor Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się przemianami polskiego obyczaju, antropologią codzienności, wpływem mediów na przeobrażenia wzorców kultury popularnej, historią kultury polskiej i europejskiej. Autor kilkunastu książek i opracowań naukowych. W „Powidokach codzienności” pisze m.in. o historii ciała na plaży, śmiecia i sprzątaniu w polszczyźnie, o powitaniach czy brutalizacji języka w sferze publicznej.

Po latach spędzonych w stolicy, prof. Sulima powrócił w rodzinne strony. Mieszka w Małomierzycach, wsi niedaleko Iłży. „Jestem prowincjuszem z urodzenia i zamiłowania (…) chciałem uciec od neonów i blasków miasta, no i mam za oknem piękny las, a nad lasem górują w nocy czerwone światła elektrowni wiatrowych. Mam horyzont wypunktowany na czerwono. Taki mnie spotkał przypadek” — mówi prof. Sulima.

Spotkanie z prof. Sulimą poprowadzi Marcin Kępa – autor książek o Radomiu, niegdyś student profesora.

W Malinowym deszcz...
Skip to content