Ułatwienia dostępu

Skip to main content

W Malinowym

4 lipca 2022

..Wszyscy znamy przepiękny wiersz Bolesława Leśmiana „W Malinowym Chruśniaku….’.

W hołdzie dla poety, sztuki, Powiatowy Instytut Kultury zaprasza w lipcu i sierpniu na cykl artystycznych wydarzeń – „W Malinowym…”. Pierwsze wydarzenie już 8 lipca.

Kultowy chruśniak żyje dalej, pulsuje zielonością, zapachami, ptasim śpiewam, słowempoetycka bajka nadal trwa w Iłży. Tym cudem, pięknem musimy się podzielić — mówi Renata Metzger, dyrektor Powiatowego Instytutu Kultury.

Przy ul. Podzamcze 38 w Iłży stoi stary dom. Niegdyś należał on do rodziny Sunderlandów. Początki historii tej rodziny w Iłży sięgają lat 20. XIX w., wtedy to Stanisław Staszic sprowadził do Iłży, dla założenia tu fabryki fajansu, Lewina Seliga Sunderlanda. Z czasem, firma zaprzestała działalności, a dom i otaczający ją ogród otrzymał adwokat ożeniony z Gustawą Lesman (rodzoną siostrą ojca poety). Bolesław Leśmian przyjeżdżał tu na wakacje. Szczególne okazało się dla niego lato 1917. Wtedy to Celina, córka ciotki Gustawy, zaprosiła do Iłży przyjaciółkę Teodorę Lebenthal. Poznały się w Paryżu, gdzie obie studiowały, Teodora medycynę, a Celina malarstwo. Akurat był tam i Leśmian. Między Dorą a poetą narodziło się uczucie, a jego efektem poetyckim był m.in. cykl wierszy „W malinowym chruśniaku”.

Instytut, dzięki zawartemu porozumieniu z właścicielem dawnego domu Sunderladów w Iłży i otaczającego go ogrodu, stał się kulturalnym gospodarzem tego miejsca. Przez całe lato będziemy zapraszać do ogrodu przy ul. Podzamcze 38 na rozmowy o sztuce, życiu i sztuce życia; spektakle teatralne, warsztaty, koncerty, wystawy. Mamy nadzieję, że będzie i moc wzruszeń, a magia miejsca udzieli się wszystkim Gościom…

„W Malinowym…” współtworzy z nami właściciel miejsca – Tadeusz Bilski. Dom Sunderlandów to jego pierwszy adres zamieszkania, dom dzieciństwa. — Sentyment do miejsca, pozostał. Także wspomnienia jego dawnych, starszych mieszkańców o niezwykłych gościach kiedyś nawiedzających Iłżę, dom, ogród. Chciałbym przywrócić klimat temu miejscu, ocalić dla kolejnych pokoleń — mówi.

Patronat honorowy nad naszym nowym cyklem „W malinowym…” sprawuje Waldemar Trelka, starosta radomski. Partnerem wydarzeń jest LBB Papier.