Tłumy na wystawie
„Galeria na Piętrze” ma rok. Na rocznicę mieliśmy zaszczyt pokazać malarstwo Krystyny Brzechwy. Sama Artystka, ze względu na stan zdrowia, niestety nie mogła do nas przyjechać. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.
Odwiedzały nas grupy zorganizowane, m.in. z iłżeckiej szkoły podstawowej i powiatowych szkół średnich, podopieczni DPS w Krzyżanowicach czy dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wierzbicy i oczywiście mnóstwo indywidualnych widzów. Wszystkim gościom galerii pomocą służył oprowadzając po wystawie jedne z jej kuratorów Norbert Jastalski. Odbyła się także seria warsztatów. Kolejne spotkania prowadzili: historyczka sztuki i edukatorka Anna Szary oraz Artur Wąsowicz z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego w Radomiu.
Za wszystkie odwiedziny, ogromnie dziękujemy. Staraliśmy się je uwiecznić na zdjęciach 🙂 Dzięki Państwa wizytom wiemy, że nasza praca jest potrzebna i ma sens. Obiecujemy, że w „Galerii na Piętrze” nie zabraknie kolejnych ciekawych wydarzeń!
Dziękujemy także za liczne życzenia, jakie otrzymaliśmy z okazji urodzin. Złożyli je nam m.in. starosta radomski Waldemar Trelka, który napisał:
„Galeria w Powiatowym Instytucie Kultury to miejsce na mapie Powiatu Radomskiego, które każdy powinien odwiedzić. Zaczęło się w kwietniu 2022 r. i od wystawy malarstwa Sławomira Tomana i od tego czasu galeria bezustannie tętni życiem i sztuką – ekspozycje, warsztaty, spotkania z artystami. Oferta jest bardzo różnorodna – począwszy od malarstwa, rzeźby czy ceramiki i autorów związanych z regionem radomskim, po bardziej egzotyczne ekspozycje, jak sztuka twórców z Bangladeszu. Co ważne, każde wydarzenie artystyczne przyciąga wielu widzów, przez co Galeria jest miejscem tętniącym życiem nie tylko artystycznym. W związku z rocznicą, składam serdeczne gratulacje twórcom galerii, czyli dyrektor i pracownikom PIK, a kuratorom i autorom wystaw życzę dalszej równie udane działalności artystycznej.”
Nasze działania, od samego początku wspiera aktywnie Wydział Sztuki Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego w Radomiu na czele z dziekanem prof. Andrzej Markiewiczem. Według profesora: „Ten rok działania był czasem bardzo intensywnej pracy, tworzenia od podstaw zarówno programu merytorycznego, jak i struktury organizacyjnej, animowania i wchodzenia w dialog z trendami myśli artystycznej i humanistycznej. Zawsze jest to duże wyzwanie, które w tym przypadku zostało wykonane w sposób imponujący. Galeria jest ważnym miejscem w procesie edukacji artystycznej i animacji kultury. Takiego miejsca brakowało w regionie i dobrze, że powstało (…) Życzę dalszych sukcesów i wielu kolejnych jubileuszy”.
Naszych wystaw nie byłoby gdyby nie nasi kochani kuratorzy: Norbert Jastalski, iłżanin, artysta plastyk oraz Mariusz Dański – absolwent, a obecnie pracownik UT-H i prodziekan Wydziału Sztuki.