Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Wyprawa na tropikalną wyspę

15 października 2022

Zbiórka chętnych do przeżycia przygody życia – 24 października (poniedziałek) o godz. 18 w Wierzbicy. Goście nie ponoszą żadnych kosztów, wszystko funduje PIK!!!

Brzmi nieprawdopodobnie? Może, ale wszystko to prawda, szczera prawda i jeszcze raz prawda! Takie atrakcje zapewniamy na kolejnym z cyklu spotkań „Retrospekcje. Powiat Radomski”. Tym razem spotkamy się w Wierzbicy, w sali Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego przy ul. Sienkiewicza 55. i porozmawiamy o niesamowitych odkryciach z południowej części powiatu radomskiego, których dokonali paleontolodzy i archeolodzy.

Południowa część Ziemi Radomskiej obfituje w światowej klasy rewelacje zarówno sprzed zarówno milionów, jak i tysięcy lat. Naszym pierwszym gościem, który o tym opowie będzie dr Gerard Gierliński – pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego, laureat nagrody „Naukowe osiągnięcie roku”, przyznanej mu przez National Geographic Traveler za odnalezienie najstarszych odcisków stóp człowiekowatych. Tym razem skupi się jednak na opowiadaniu pterozaurach, czyli latających gadach, zamieszkujących górnojurajską Wyspę Liszkowskiego. Ten tropikalny raj rozciągał się miliony lat temu na pramorzu, a obejmował między innymi dzisiejsze Bałtów i Wierzbicę. Dr Gierliński jest autorem odkryć w okolicach Wierzbicy, jest też współtwórcą parku jurajskiego w Bałtowie, dlatego porozmawiamy również o potencjale turystycznym naszego powiatu.

Kolejnymi gośćmi naszego spotkania będą dwaj Witoldowie: Grużdź i Migal, którzy na co dzień pracują w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Prowadzą także szerokie programy badawcze w naszym regionie. Okolice Wierzbicy, Orońska oraz Iłży to prawdziwe zagłębia wydobywcze krzemienia czekoladowego. Ten kamień był przez tysiące lat wykorzystywany przez naszych praprzodków do produkcji narzędzi. Łatwo się obrabiał i dawał ostre krawędzie, przydatne do tworzenia noży, sierpów, czy strzał. Od Panów Witoldów dowiemy się między innymi ile genotypu Neandertalczyka mamy w sobie oraz dokąd dotarły kamienne narzędzia wyprodukowane z krzemienia wydobytego na uroczysku Zele w Wierzbicy.

UWAGA! Archeolodzy szykują pokaz obróbki krzemienia, tego samego materiału, jaki do wyrobu rozmaitych narzędzi używali praludzie tysiące lat temu!

Spotkanie odbędzie się na żywo, w Wierzbicy, w sali MOW ul. Sienkiewicza 55, 24 października (poniedziałek) o godz. 18.00. Wstęp wolny. Planujemy też transmisję on-line, na stronie www.pik.radom.pl i na profilu fb PIK.

Patronat honorowy nad cyklem sprawuje Waldemar Trelka – starosta radomski.

Współorganizatorem wydarzenia 24 października są: MOW Wierzbica i Gminna Biblioteka Publiczna w Wierzbicy (Biblioteka Biblioteka).

Na zdjęciu – rekonstrukcja pterozaura, na podstawie szczątków odnalezionych w okolicach Wierzbicy.