Żyć sztuką
Najważniejsze mieć w sobie pasję i chęć tworzenia, wtedy życie będzie udane – taki wniosek płynie z wernisażu wystawy „Alter Ego” Adama Romaniuka wzbogaconego o koncert „Dolnojasieńczanek”, który miał miejsce w dniu 9 lutego 2023 r.
Adam Romaniuk urodził się w 1949 r. w Gliwicach. Ukończył katowicki Wydział Grafik Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1968–1973). Od 1974 r. artysta jest związany z macierzystą uczelnią, a od 2008 r. również z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Prof. Romaniuk uprawia grafikę warsztatową, grafikę cyfrową oraz projektową; zorganizował ponad 90 wystaw indywidualnych oraz brał udział w ponad 300 wystawach w kraju i za granicą. W 2011 r. otrzymał „Srebrny Medal, Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2020 r. „Złoty Medal, Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Tyle oficjalnej notki, podczas wernisażu prof. Romaniuk zdradził wiele innych ciekawostek. I to nie tylko dotyczących jego twórczości, ale i tych bardziej osobistych. Wiemy już chociażby, że decyzją ojca, wszystkie dzieci w rodzinie, w tym i siostry Adama Romaniuka, musiały kończyć szkołę mechaniczną i że to akurat samemu profesorowi bardzo się w życiu przydało – pozwoliło przeprojektować jeden z budynków katowickiej ASP.
Profesor pytany, czy wyobraża sobie, aby w życiu mógł zajmować się czymś innym niż sztuką, odrzekł, że zdecydowanie nie. — Sztuka daje mi wolność, radość — stwierdził. Podobnego zdania byli i członkowie zespołu „Dolonojasieńczanki”, którego występ towarzyszył wernisażowi. I choć dla nich muzykowanie nie jest zawodem a sposobem spędzania wolnego czasu, to jak zgodnie deklarują: bez muzyki nie ma życia. Nic więc dziwnego, że artyści znaleźli szybko wspólny język i już po oficjalnej części wieczoru, wdali się w artystyczne dyskusje.
Dziękujemy wszystkim za przybycie, w tym wicestaroście Krzysztofowi Kozerze i załodze wspierającego „Galerię na Piętrze”
Wydział Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.
Wystawa „Alter Ego” Adama Romaniuka, kurator Mariusz Dański, będzie czynna w PIK do 12 marca. Zapraszamy.
Fotografie z dzisiejszego wydarzenia – Norbert Jastalski