Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Adwentowo i muzycznie

Zapraszamy na koncerty adwentowe 4 i 11 grudnia do Jastrzębi oraz Pionek. Wydarzenia odbywają się w ramach naszego cyklu „Cztery Pory Roku”.

Tytuł spotkań to „Grzechem Adama ludzie uwikłani” – pieśni adwentowe zaśpiewa Adam Strug, na lirze korbowej towarzyszyć mu będzie Mateusz Kowalski. I w Jastrzębi i w Pionkach, w kolejne niedziele Adwentu, 4 i 11 grudnia, zostanie zaprezentowany podobny program.

Zbiór tradycyjnych, polskich pieśni adwentowych nie należy do obszernych. W reprezentatywnym dla polskiego repertuaru nabożnego Śpiewniku Kellera (1870) liczy zaledwie 27 pozycji. W tym poprzedzającym Boże Narodzenie okresie liturgicznym – poza adwentowymi – śpiewano też pieśni maryjne i hagiograficzne m.in. o patronce dobrej śmierci św. Barbarze. Adamowi Strugowi zależy na tym, by przełamywać formułę koncertową, niestosowną jego zdaniem do pieśni nabożnych. Do wspólnego śpiewania zaprasza zgromadzoną w kościołach publiczność. Całość okraszona będzie opowieścią o muzycznych obyczajach minionych pokoleń Polaków. Adamowi Strugowi na lirze korbowej towarzyszyć będzie Mateusz Kowalski.

Adam Strug to śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, kurator i producent muzyczny, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, popularyzator muzyki tradycyjnej, pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska, praktykującego pieśni przekazywane w tradycji ustnej.

Współorganizatorem wydarzeń „Cztery Pory Roku” jest obok PIK, Diecezjalna Komisja ds. Śpiewu i Muzyki Kościelnej.

Honorowy patronat nas cyklem sprawują: Bp Marek Solarczyk i Waldemar Trelka – starosta radomski.

Za gotowość do goszczenia nas z koncertem, dziękujemy Parafia Jastrzębia i Parafia NMP Królowej Polski Pionki.

W Jastrzębi zapraszamy 4 grudnia na godz. 17, w Pionkach – 11 grudnia na godz. 13.

Wstęp na wydarzenie – wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.