„Opowieści z Bangladeszu” to tytuł nowej wystawy w „Galerii na Piętrze”. Prezentujemy w niej prace dwójki artystów pochodzących z tego kraju: Talhy Bin Shams i Dilruby Zaman.

Nasza prezentacja to rzadka okazja do zetknięcia się z kulturą Bangladeszu, odległego przecież od nas, w linii prostej, o 6,5 tys. km. Wystawa stanowi graficzną opowieść, a jeszcze więcej o Bangladeszu, różnicach, ale i podobieństwach między tym krajem a Polską będzie można usłyszeć 12 kwietnia o godz. 11. Wtedy to planujemy w PIK finisaż ekspozycji i spotkanie z Talhą bin Shams. Już dziś zapraszamy, a do tego czasu czekamy na wystawie „Opowieści z Bangladeszu”, od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 16, albo w innych po wcześniejszym umówieniu się pod adresem: sekretariat@pik.radom.pl.

Talha Bin Shams urodził się w mieście Saidpur na północy Bangladeszu. Studiował malarstwo i projektowanie podczas studiów licencjackich. Później artysta kształcił się w zakresie nauk społecznych na Uniwersytecie w Dhaka w Bangladeszu. W 2019 roku przyjechał do Polski na studia na kierunku komunikacja międzykulturowa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie. Talha jest artystą wszechstronnym: maluje, rysuje, a także tworzy murale. Pracuje przede wszystkim w technice akrylowej zarówno na płótnie, jak i na papierze. W większości prac posługuje się także tuszem i węglem. Swoje prace prezentował na kilku wystawach zarówno w stolicy Bangladeszu Dhace, jak i w Polsce: w Lublinie, Radomiu oraz Kazimierzu Dolnym, a ostatnio w Chełmie. W swojej pracy artystycznej kładzie szczególny nacisk na przedstawienie wielowiekowych i wielokulturowych tradycji swojego ojczystego kraju.

Dilruba Zaman, współautorka wystawy, pochodzi z Dhaki w Bangladeszu. Studiowała rysunek i malarstwo na studiach licencjackich. Pracowała jako grafik, nauczycielka plastyki, współpracowała również, jako pracownik socjalny z Czerwonym Krzyżem w Bangladeszu, Wielkiej Brytanii i Francji. Od dzieciństwa fascynowało ją rysowanie i malowanie. W swojej twórczości skupia się na naturze. Obecnie mieszka we Francji. Jest artystką, która uwielbia bawić się kolorami.

„Opowieści z Bangladeszu” to pierwsza wystawa w „Galerii na Piętrze” zagranicznych twórców. Pierwsza, ale na pewno nie ostatnia. W końcu kwietnia nasza galeria będzie świętowała pierwsze urodziny. Na dokładne podsumowania, przestawienie dalszych planów jeszcze przyjdzie czas. Wydaje nam się jednak, że to był dobry czas – tyle różnorodnych ekspozycji, tylu gości… A Państwo jak sądzicie?

Honorowy patronat nad „Galerią na Piętrze” sprawuje Waldemar Trelka – starosta radomski.

W Malinowym deszcz...
Skip to content