Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Lekcja historii

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”3.22″ global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”3.25″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”]

„Przełom. Sierpień 1980 i «Solidarność»” – to tytuł nowej wystawy w naszej Galerii „Na płocie”.

Utworzenie NSZZ „Solidarność” to jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. W sierpniu 1980 r. według oficjalnych danych strajkowało około 700 zakładów pracy, a w nich 700 tysięcy osób. W latach 1980 – 1981 w „Solidarności” działało blisko 10 milionów osób. „S” była nie tylko związkiem zawodowym, ale potężnym ruchem społecznym, który zmienił oblicze Polski.

O tym jako powstawał jedyny wolny związek zawodowy w krajach bloku komunistycznego, jak wyglądała walka o wolność w stanie wojennym – opowiada właśnie nasza ekspozycja.

Prezentacja została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Za udostępnienie dziękujemy radomskiemu oddziałowi IPN. Zapraszamy na kolejną już lekcję historii najnowszej w Galerii „Na płocie”, PIK, ul. Jakubowskiego 5. Wystawę można oglądać do końca roku. A jeszcze w tym miesiącu nasza Galeria „Na płocie” i jej szybkie lekcje historii zagości w Biblioteka Publiczna Filia Seredzice (filia Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży)

[/et_pb_text][et_pb_gallery _builder_version=”4.14.2″ _module_preset=”default” gallery_ids=”1772,1774″ hover_enabled=”0″ sticky_enabled=”0″ show_title_and_caption=”off” show_pagination=”off”][/et_pb_gallery][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.