Ułatwienia dostępu

Skip to main content
Wystawa Norberta Jastalskiego

Rzeźba, ruch w przestrzeni

– to tytuł nowej wystawy, na wernisaż której zapraszamy w środę (27 marca) 2024 r. o godz. 17 do „Galerii Na Piętrze”. Będzie to spotkanie z pracami Norberta Jastalskiego.

Plakaty, różne grafiki PIK na fb, zaproszenia na nasze wydarzenia i dekoracje na nich, a nawet logo Instytutu – to wszystko prace Norberta Jastalskiego. Widzicie je Państwo niemal co dnia. Ale nadciągająca wystawa, współpracującego z nami na co dzień twórcy, to całkiem inna sprawa. „Rzeźba, ruch w przestrzeni” będzie prezentacją prac o tematyce sakralnej.

„Artysta podążając za ogólnie rozumianą tradycją stara się osiągnąć to, co uważa za istotny cel sztuki, a więc taką formę, która pozwala mu za jej pośrednictwem przekazywać sensy i znaczenia” – pisze o twórczości Jastalskiego, kuratorka wystawy Tamara Woźniak – Książek.

„Artystyczna forma płaskorzeźbionej opowieści, jest pełna światłocieniowych niuansów, nieznacznych deformacji w przedstawieniu wertykalnych, wyłaniających się z osłony tkaniny figur, których kształt traci swą materialność przez grę świateł odbijających się w wypolerowanych powierzchniach” – czytamy dalej w towarzyszącym ekspozycji folderze.

To pierwsza taka prezentacja Norberta Jastalskiego. Jego prace powstały dotychczas na konkretne zamówienie, czy to do kościołów, czy jako pomniki mające upamiętniać osoby, wydarzenia w przestrzeni publicznej. Chcąc je poznać, a tym samym i rzeźbiarskie dokonania Norberta, trzeba by ruszyć w podróż, głównie po południu Polski, po Śląsku. Ekspozycja „Rzeźba, ruch w przestrzeni” to niezwykła okazja na spotkanie się z nimi w jednym miejscu. Zapraszamy!