Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Święta Dorota na jazzowo

30 stycznia 2023

5 lutego (niedziela) – w przededniu święta w Wolanowie, dnia patronki czyli św. Doroty – zapraszamy razem z Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Wolanowie na koncert The Flying Jazz Band.

Początek koncertu w Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Wolanowie o godz. 16, wstęp wolny. The Flying Jazz Band to radomskie, elektryczne combo jazzowe, które wyrosło ze środowiska muzyków skoncentrowanych wokół cyklicznych jam sessions w miejskich klubach.

Dorota żyła prawdopodobnie pod koniec III wieku i była córką rzymskiego senatora. W czasach prześladowań chrześcijan, za panowania cesarza Dioklecjana (284–305), została skazana na śmierć. Do zaparcia się wiary namawiały ją dwie odstępczynie (wcześniej chrześcijanki) Krystyna i Kalista. Widząc jednak stanowczość Doroty, same też wybrały męczeństwo. Związano je plecami do siebie i spalono w beczce ze smołą. Obie, jak i Dorotę – ściętą mieczem – uznano za święte.

Według podania, prowadzona na śmierć Dorota spotkała młodego poganina Teofila, który, szydząc, zapytał, dlaczego tak się śpieszy do śmierci. Gdy usłyszał odpowiedź: „Bo idę do niebieskich ogrodów”, zakpił, mówiąc: „Gdybyś z tych ogrodów dała mi kwiaty lub owoce, to wówczas bym uwierzył”. W tym momencie pojawiło się dziecko z koszem pięknych kwiatów i smacznych owoców. Teofil nawrócił się i zginął ścięty mieczem, razem z Dorotą.

W Polsce jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym istniał zwyczaj „chodzenia z Dorotą”, na przełomie stycznia i lutego. Była to inscenizacja męczeństwa św. Doroty. W ikonografii św. Dorota przedstawiana w stroju królewskim z koroną na głowie, czasami wśród chórów anielskich. Jej atrybutami są: anioł, trzy jabłka i trzy róże (lub kosz z nimi), a także korona, krzyż, lilia, miecz oraz palma męczeństwa. Wspomnienie liturgiczne św. Doroty w Kościele katolickim obchodzone jest 6 lutego.